Άνετο απόγευμα στο «Χαριλάου» χωρίς τον Μπάγεβιτς (vid)

15-10-1989 Στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ ανέβαινε Θεσσαλονίκη, για να αντιμετωπίσει τον Άρη στο γήπεδο Χαριλάου.Η έδρα του «Κλεάνθης Βικελίδης» υπήρξε και θα υπάρχει πάντα εχθρική για την ένωση, οι οπαδοί του Άρη δημιουργούν προβλήματα και επεισόδια με αντίπαλο τον δικέφαλο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ είχε αρχίσει να αποδίδει το καλό ποδόσφαιρο που έπαιξε εκείνη τη περίοδο, ερχόταν από δυο τεσσάρες με Ηρακλή στο πρωτάθλημα και Αναγέννηση Άρτας στο κύπελλο, ενώ ο αγώνας με τον Άρη ήταν ο πρώτος από το επταήμερο φωτιά που ακολουθούσε, αφού μεσοβδόμαδα θα έπαιζε στο Βελοντρόμ με τη Μαρσέϊγ και την επόμενη αγωνιστική με Ολυμπιακό, στη Φιλαδέλφεια, για το πρωτάθλημα.Στο Χαριλάου η Ένωση επέβαλε τον δικό της ρυθμό, ο Τόνι Σαβέβσκι άνοιξε το σκορ, με πλασέ, στο 28ο λεπτό και η ΑΕΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση μισής ώρας, γιατί οι οπαδοί του Άρη πετούσαν πέτρες στον Σπύρο Οικονομόπουλο. Ο αγώνας ξεκίνησε και το παιχνίδι κύλησε όπως στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ κυρίαρχη. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε ένα πεντάλεπτο χαλαρότητας του δικεφάλου, δημιούργησε μια ευκαιρία και πέτυχε την ισοφάριση στο 68΄ με τον Ντίνο Κούη. Η χαρά για τους παίκτες του Άρη δεν κράτησε πολύ, οι κιτρινόμαυροι πίεσαν πέτυχαν το 1-2, τελικό αποτέλεσμα, με τον Ντανιέλ Μπατίστα, που έπαιζε μάλιστα τραυματίας, στο 77ο λεπτό, ενώ αργότερα χάθηκαν ακόμη δυο ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.Την ίδια ώρα ο Ντούσαν Μπάγεβιτς βρισκόταν στη Γαλλία, για να κατασκοπεύσει την Μαρσέϊγ, στον αγώνα με τις Κάννες που έληξε 1-1, την ΑΕΚκοουτσάρισε ο βοηθός του Πέτρος Ραβούσης.Η σύνθεση του δικεφάλου στο Χαριλάου ήταν, Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Χατζής, Μανωλάς, Κούτουλας, Παπαϊωάννου, Πατίκας (46΄Μπατίστα), Σαβέβσκι, Χριστοδούλου (71΄Σταματής), Οκόνσκι, Σαββίδης.Πάρης Αρωνιάδης.

LIVE STREAMING AGONES PODOSFAIROU

Χαμήλωσαν τον… Σπανούλη στο ΟΑΚΑ

Ως είθισται, στην ανάπαυλα του αγώνα του Παναθηναϊκού Superfoods με την Μπάμπεργκ, παίχτηκε στις γιγαντο-οθόνες το video clip της EuroLeague, στο οποίο -μεταξύ άλλων- είναι πρωταγωνιστές οι … [Read More...]