Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με τον Ερυθρό Αστέρα

Το πάλεψε όσο μπορούσε, πήγε το ματς στα μέτρα του μετά το απογοητευτικό 16-0 στο ξεκίνημα, όμως στο τέλος ο Παναθηναϊκός γκρέμισε όσα έχτισε με κόπο και ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα (72-66) στην κατάμεστη Χάλα Πιονίρ του Βελιγραδίου. Οι πράσινοι είχαν δυο πρόσωπα, ένα πολύ κακό, ένα αρκετά θετικό, μα το αποτέλεσμα μετράει και στο τέλος της βραδιάς δεν μπορούν να αισθάνονται ευχαριστημένοι από την προσπάθειά τους. Ακόμη κι έτσι, παραμένουν στην τροχιά μιας θέσης στην πρώτη τετράδα που θα δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των 12 παικτών που χρησιμοποίησε απόψε ο Τσάβι Πασκουάλ. 0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (βασικός, 5 πόντοι, 2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 28 λεπτά) Ανύπαρκτος στην πρώτη περίοδο, η στατιστική του έγραψε μόλις ένα άστοχο τρίποντο και ένα φάουλ σε δέκα λεπτά. Έμεινε όμως στο ματς και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου σκόραρε πίσω από τα 6μ.75. Ηταν το μοναδικό του καλάθι στο πρώτο μέρος, στο οποίο δεν πήρε ριμπάουντ, δεν έδωσε ασίστ, δεν έκανε τίποτα περισσότερο στα 13 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε καλύτερη δουλειά στα ριμπάουντ δεν βρήκε σκορ, αλλά στο 32 έγραψε με τρομερή προσπάθεια για το 59-61. Δυο λεπτά πριν το φινάλε προσπάθησε να “χτυπήσει” στα πόδια τον Κούζμιτς, έκανε λάθος και στην επόμενη φάση είδε τον Σέρβο να γράφει το 68-63 σαν σε προπόνηση. Έκανε μία από τις ελάχιστες άσχημες φετινές του εμφανίσεις, είχε μείνει άποντος σε 23 λεπτά και στο πρώτο ματς με τους Σέρβους στο ΟΑΚΑ. Δεν του ταιριάζει ο συγκεκριμένος αντίπαλος. 2. ΝΤΕΜΕΤΡΙΣ ΝΙΚΟΛΣ (0 πόντοι, 0/1 δίποντο, 1 ριμπάουντ σε 2 λεπτά) Δυο λεπτά στο πρώτο μέρος, ένα άστοχο σουτ και ένα αμυντικό ριμπάουντ. Δεν τον ξαναείδαμε μέχρι το τέλος του αγώνα. Ξεκάθαρα εκτός rotation, ξεκάθαρα εκτός πλάνων του Τσάβι Πασκουάλ που θέλει από εκείνον ένα-δυο σουτ, αλλά δεν τα παίρνει εδώ και πολύ καιρό. 3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ (12 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ σε 29 λεπτά) Μπήκε στο ματς στο τέταρτο λεπτό, με το σκορ στο 13-0, σκόραρε τρίποντο για το 16-6 στο έβδομο λεπτό και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να “επιβιώσει” σε μια “αρένα” με λιοντάρια. Δεν βγήκε μέχρι το ημίχρονο, δεν έκανε πολλά στην επίθεση, αλλά ήταν εξαιρετικός στο πίσω μέρος του γηπέδου. Ξεκίνησε πεισμωμένος το τρίτο δεκάλεπτο και προτίμησε να πλησιάσει περισσότερο το καλάθι, ήταν για άλλο ένα βράδυ συνεπής και αξιόπιστος και στις δυο πλευρές του παρκέ. 5. ΜΑΙΚ ΤΖΕΙΜΣ (19 πόντοι, 5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ σε 29 λεπτά)   Πάτησε κι αυτός παρκέ την ίδια στιγμή με τον Ρίβερς, πολύ νωρίς στο παιχνίδι όταν όλα έδειχναν “μαύρα” για τον Παναθηναϊκό. Έβαλε τους πρώτους πόντους των πράσινων στο έκτο λεπτό (16-3!), πέτυχε σημαντικό τρίποντο για να μαζέψει τη διαφορά στο καλάθι (33-31) και δεν βγήκε από το ματς μέχρι το ημίχρονο, όπως και ο Ρίβερς. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου πάτησε το γκάζι, έβαλε τέσσερις σερί πόντους και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (55-56). Συνολικά ήταν ο μοναδικός μαζί με τον Γκάμπριελ που άντεξε στην ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα της Χάλα Πιονίρ και παρά το γεγονός ότι πήρε κάμποσες “τραβηγμένες” προσπάθειες, ήταν αυτός που έδινε το στοιχείο του… αιφνιδιασμού απέναντι στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα. 9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ (2 αμυντικά ριμπάουντ σε 6 λεπτά) Έπαιξε έξι λεπτά στην τέταρτη περίοδο, δεν πήρε σουτ, μάζεψε 2 ριμπάουντ και δεν έκανε κάτι άλλο. Ο Πασκουάλ χρειαζόταν το περιφερειακό του σουτ, μα οι συμπαίκτες του δεν τον είδαν ποτέ. 11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (2 πόντοι, 1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 3 ασίστ σε 15 λεπτά) Περιμέναμε καλό ματς από τον Έλληνα γκαρντ στη Χάλα Πιονίρ. Δεν σκόραρε στο […]

LIVE STREAMING AGONES PODOSFAIROU

Νίκη και έφυγε για τελικό

Ο Βαγγέλης Νανιτζανιάν αγωνίζεται στην κατηγορία των 91Kg και θα διεκδικήσει μια θέση στον τελικό του τουρνουά «Trophy of Podgorica» το απόγευμα του Σαββάτου 29/4. Η μάχη του Έλληνα πυγμάχου … [Read More...]