Νίκη τίτλου στο ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό (vid)

31-3-1968. Νίκη τίτλου πήρε η Ένωση σαν σήμερα πριν 49 χρόνια.Η πρωτοπόρος ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον δεύτερο Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια, για την 26η αγωνιστική. Ο δικέφαλος είχε 61 βαθμούς ενώ οι ερυθρόλευκοι 59, το βαθμολογικό σύστημα που ίσχυε τότε ήταν το 3(νίκη)-2(ισοπαλία)-1(ήττα). Ο δικέφαλος,με μερικές βασικές έλλειψης παικτών και με τραυματία σε ολόκληρο το παιχνίδι τον Μίμη Παπαϊωάννου, αιφνιδιάστηκε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν από κεφαλιά του Ζαντέρογλου έμεινε πίσω στο σκορ.Στο 4ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Νικολαϊδη, εκτέλεσε δυο φορές μάλιστα αφού την πρώτη ο διαιτητής έδωσε επανάληψη, ο δικέφαλος έκανε το 1-1 και με σουτ του ίδιου παίκτη στο 8ο λεπτό,σημείωσε το τελικό 2-1 υπέρ της ΑΕΚ που την έφερε 4 βαθμούς μπροστά και τέλος της χρόνιας να πανηγυρίζει το 4ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Στο γήπεδο βρέθηκαν οι μπασκετμπολίστες της ΑΕΚ και της Σλάβιας που 4 μέρες αργότερα έπαιζαν στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου κυπελλούχων στο Καλλιμάρμαρο.Η σύνθεση του Γιένε Τσάκναντι ήταν, Μανιατέας, Βασιλείου, Μπαλόπουλος, Σοφιανίδης, Φραγκιουδάκης, Καραφέσκος, Σκευοφύλαξ,Σταματιάδης, Νικολαϊδης, Παπαϊωάννου, Βεντούρης.Πάρης Αρωνιάδης.

LIVE STREAMING AGONES PODOSFAIROU

Never say die

Είναι στιγμές που μια ομάδα μένει μόνη. Το ‘χουμε ξαναπεί, σε αυτές τις στιγμές, κανείς δεν είναι μαζί σου. Όσο και να σε πιστεύουν, είσαι μόνος, πονάς μόνος, προβληματίζεσαι μόνος και … [Read More...]

«Πρόβα» με διπλό στα Σκόπια

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε σε φιλική αναμέτρηση στα Σκόπια την τοπική Μέταλουρκ με 20-24. Ο Δικέφαλος έδειξε σε ένα πολύ δυνατό τεστ πως είναι πανέτοιμος για τους μεγάλους … [Read More...]

«Είμαι παρών για τον τίτλο»

Mε εκπληκτική απόδοση, ο ΠΑΟΚ έκανε πλάκα στον Ολυμπιακό, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ στο Παλατάκι και ισοφαρίζοντας σε 1-1 στη σειρά των τελικών. Στις δηλώσεις τους μετά το τέλος του … [Read More...]