Στα προημιτελικά του ΟΥΕΦΑ, με το χρυσό γκολ του Βάγκνερ (vid)

8-12-1976. H AEK ταξίδεψε στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα, στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Oι ερυθρόλευκοι είχαν αποκλείσει Λοκομοτίβ και Σάλτσμπουργκ, ενώ στον πρώτο αγώνα, της Φιλαδέλφειας, γνώρισαν την ήττα από την ΑΕΚ με 2-0.
Ο δικέφαλος είχε κερδίσει τον ΠΑΣ, μέσα στα Γιάννενα, πριν τρεις μέρες και ήταν δυο βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η ένωση αφού απέκλεισε Ντιναμό Μόσχας και Ντέρμπι Κάουντι, πήρε και το προβάδισμα πρόκρισης με το 2-0 απέναντι στους Σέρβους, σκορ φτωχό για την απόδοση που είχε πιάσει εκείνο το βράδυ η ομάδα.

Μπροστά σε 100000 οπαδούς, στο στάδιο Τσρβένα Τζβέζντα ή γνωστότερο ως Μαρακανά Βελιγραδίου, ο Αστέρας μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μπάραλιτς. Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν αμέσως, στο 23΄, με τον Βάγκνερ, γκολ που αποδείχθηκε χρυσό. Οι Σερβοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 3-1, με τα γκολ των Φιλίποβιτς 30΄και Σάβιτς 33΄. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κόκκινοι χρειάζονταν ένα γκολ ακόμη για να κάνουν την ανατροπή, οι κιτρινόμαυροι όμως αμύνθηκαν με πάθος μέσα στη λάσπη και κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ και τη μεγάλη πρόκριση.

Η ΑΕΚ για δεύτερη φορά στην ιστορία της πέρασε σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκού κυπέλλου, μετά την περίοδο 1968-69 στο κύπελλο πρωταθλητριών. Μαζί με την ΑΕΚ την οκτάδα των προημιτελικών συμπλήρωναν οι Μπαρτσελόνα, Μαγδεμβούργο, Μπιλμπάο, Φέγιενορντ, Γιουβέντους, Σάλκε και ΚΠΡ που ήταν και η επόμενη αντίπαλος.

Η σύνθεση του Φράντισεκ Φάντροκ στο Βελιγράδι ήταν, Στεργιούδας, Ιντζόγλου, Θεοδωρίδης, Ραβούσης, Νικολάου, Παπαδόπουλος, Τσάμης (27΄Τάσος), Νικολούδης, Βάγκνερ, Παπαϊωάνου, Μαύρος.