Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού με την Αρμάνι

Άνετη νίκη επί της πανίσχυρης Εφές Αναντολού, άνετη νίκη και επί της φιλόδοξης και πιο σοβαρής από ποτέ Αρμάνι Μιλάνο. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την ήττα του στην πρεμιέρα της EuroLeague απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης και εκμεταλλεύθηκε ξανά την έδρα του, κερδίζοντας για τρίτη συνεχόμενη βραδιά (συμπεριλαμβανόμενης και εκείνης με τον αιώνιο αντίπαλο Παναθηναϊκό) με καλή διαφορά (91-81) την ομάδα που φιλοξένησε. Ο Έρικ Γκριν ήταν και πάλι εντυπωσιακός, με τον Σπανούλη, τους Χάκετ – Λοτζέσκι και τον Γιώργο Πρίντεζη να τον ακολουθούν σε απόδοση. Οι Πειραιώτες κοιτάζουν ήδη τη μεθαυριανή μάχη με τη Μπασκόνια και το EuroLeague Greece σχολιάζει την απόδοσή τους στην αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο. 1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (16 πόντοι, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές σε 17 λεπτά)   Πήρε το πρώτο του σουτ στο τέλος της πρώτης περιόδου, ένα τρίποντο από τη δεξιά γωνία και το έβαλε. Εκτέλεσε ξανά στο 14′ και ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντό του. Έβγαλε το πρώτο μέρος με 8 πόντους και 2/4 προσπάθειες, όμως οι άστοχές του ήταν σε φάση που δεν δόθηκε φάουλ και στο φινάλε του ημιχρόνου. Έχασε ένα-δυο εύκολα καλάθια στην τρίτη περίοδο, έβαλε όμως το τρίτο του τρίποντο και στο “καπάκι το τέταρτο για το 70-61 στο τέλος του δεκαλέπτου. Είχε φτάσει τα 4/5. Έπαιξε 19 λεπτά για να βάλει 16 πόντους, κυνήγησε πολύ στην άμυνα και άκουσε για πρώτη φορά τον κόσμο να φωνάζει το όνομά του. Ένα κακό ματς έχει κάνει στον Ολυμπιακό, αυτό απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. 2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (βασικός,  12 πόντοι, 5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ σε 18 λεπτά)   Πρόλαβε να παίξει τρία λεπτά πριν αντικατασταθεί από τον Μιλουτίνοφ,  επέστρεψε στη δεύτερη περίοδο στη θέση του Γιανγκ και έβαλε ένα παλικαρίσιο καλάθι για το 40-36, όταν όλα έδειχναν εναντίον του Ολυμπιακού. Ήταν αποφασιστικός στην τέταρτη περίοδο, κάτι που φάνηκε όταν αρνήθηκε να πασάρει στον ελεύθερο Γκριν και τελείωσε μια φάση για το 78-63 με χουκ! Η απόδοσή του ανέβηκε κατακόρυφα στο τελευταίο δεκάλεπτο και αποδείχθηκε πως η ενέργειά του μπορεί να “σώσει” και τις πιο άνοστες εμφανίσεις του. 4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ (2 πόντοι, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ σε 10 λεπτά) Χρησιμοποιήθηκε ξανά ως τρίτος σέντερ πίσω από τους Μπιρτς – Μιλουτίνοφ, χειροκροτήθηκε, αλλά είχε πρόβλημα απέναντι στον Ραντούλιτσα και όταν πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στην περιφέρεια αντί να καρφώσει τη μπάλα. Φανερά εκτός ρυθμού ο Αμερικανός, χάθηκε σε δυο διαδοχικές φάσεις στην άμυνα αλλά άκουσε τον κόσμο να τον στηρίζει. Δεν ήταν καλός, φάνηκε να κάνει άλλο ένα βήμα προς τα πίσω. 6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (0 πόντοι σε 7 λεπτά) Μπήκε στο πέμπτο λεπτό, στη θέση του Παπανικολάου και δεν άλλαξε ως συνήθως τον Πρίντεζη. Έπαιξε αρκετά στο πρώτο μέρος και μάζεψε τρία ριμπάουντ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο. 7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 16 πόντοι με 5/11 σουτ, 4 ασίστ σε 24 λεπτά)   Ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και έβαλε δυο καλάθια φτάνοντας μέχρι το τέλος. Έδειξε από την πρώτη στιγμή αποφασισμένος να επιτεθεί και όχι να δημιουργήσει όπως στα προηγούμενα ματς. Έκλεψε και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 42-36, πριν πέσει άτσαλα στο παρκέ και αποχωρήσει για τα αποδυτήρια 19 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Δεν είχε όμως κάτι σοβαρό και γύρισε για την έναρξη της τρίτης περιόδου. Έδωσε ασίστ στον Πρίντεζη, έβαλε τρίποντο και δίποντο εναντίον όλων! Τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και τέσσερις τελικές πάσες, έμοιαζε να παίζει με το μυαλό στο μεθαυριανό ματς με τη Μπασκόνια και δεν πίεσε τον εαυτό του. 10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ (0 πόντοι σε 6 λεπτά) Επέστρεψε στο rotation της ομάδας, έδωσε ωραία ασίστ στον Λοτζέσκι για το τρίποντο που έκανε το 76-61, όμως στην επόμενη φάση βιάστηκε να σουτάρει […]

Live: ΠΑΟΚ-Μ.Αλέξανδρος

Παρακολουθήστε Live τον αγώνα του πρωταθλήματος του γυναικείου χάντμπολ, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Μ.Αλέξανδρο Γιαννιτσών. The post Live: ΠΑΟΚ-Μ.Αλέξανδρος appeared first on inpaok.com. The … [Read More...]